Aranżacja wnętrz Najnowsze

Nowoczesne rolety do salonu – jaki rodzaj wybrać?

Aranżacja pokoju dziennego powinna być elegancka, ale również funkcjonalna. Wiele osób wybiera zatem rolety lub rolety i zasłony, które dopełniają efekt i dodają oprawie okiennej szyku. Jednak jakie nowoczesne rolety do salonu wybrać? Pod uwagę warto wziąć cztery popularne modele. Poznaj ich najistotniejsze cechy!

Nowoczesne rolety do salonu: rodzaje

Do pokoju dziennego wybieramy zazwyczaj rolety lub żaluzje. Ponieważ ten pierwszy typ przesłony okiennej jest bardziej zróżnicowany, skupmy się właśnie na nim. Do wyboru mamy:

  • rolety wolnowiszące – czyli klasyczne rolety z różnego typu tkanin, w tym również z tkanin w pełni zaciemniających, a nawet odbijających światło,
  • rolety typu dzień i noc – zbudowane z pasów na przemian ułożonego materiału transparentnego i nieprzepuszczającego światła,
  • plisy – czyli rolety układające się w harmonijkę, które można zwijać od góry i od dołu,
  • rolety rzymskie – rolety materiałowe, układające się na oknie w bardzo eleganckie fałdy, szyte z tkanin zasłonowych lub firanowych.

Jakie nowoczesne rolety do salonu wybrać?

Wiedząc, jakie rolety mamy do wyboru, możemy zastanowić się, który model lepiej sprawdzi się w naszym salonie. Najbardziej szykowne są rolety rzymskie. Można dobrać ich materiał do kolorystyki pomieszczenia, uzyskując bardzo ciekawe efekty aranżacyjne. Ponieważ rolety rzymskie szyje się z różnych tkanin, sprawdzą się one zarówno w nowoczesnym, jak i w klasycznym salonie. Jeśli szukamy rolet, które nadadzą aranżacji ciekawy wygląd, możemy zdecydować się na niebanalne rolety dzień noc. Ich budowa – charakterystyczne pasy – sprawia, że zawsze przyciągają uwagę. Gdy zależy nam na możliwości zasłaniania okien od góry i od dołu, jedynym rozwiązaniem będą plisy, również dostępne w wielu kolorach do wyboru. Najpowszechniejsze pozostają jednak rolety wolnowiszące, montowane nad oknem lub na górnej ramie okna. Kiedy potrzebujemy rolet w pełni blokujących światło, tylko ten model jest w stanie zapewnić nam oczekiwany efekt

Jak dobrać nowoczesne rolety do salonu?

Jeśli wiemy już, jaki typ rolet sprawdzi się w naszym salonie, musimy zadecydować jeszcze o tym, jaki kolor rolet wybrać. Mamy w tym zakresie kilka opcji, które warto rozważyć. Nadrzędną zasadą jest jednak unikanie przesytu i nagromadzenia zbyt wielu kolorów w jednej aranżacji. Rolety można dopasować do koloru ramy okiennej, która jest najczęściej biała, antracytowa lub brązowa. Inna opcja to dobranie barwy materiału do koloru ścian w pomieszczeniu, co pozwala na stworzenie spójnego efektu aranżacyjnego. Rolety można dobrać też pod kolor mebli i podłóg, nie zaleca się natomiast dopasowywać ich do koloru dodatków, ponieważ te znacznie częściej ulegają zmianie. Im bardziej naturalny, neutralny kolor rolet wybierzemy, tym lepiej – będzie on uniwersalny i ponadczasowy.

Nowoczesne rolety do salonu mogą być równie efektowną ozdobą wnętrza, co zasłony i firany, a przy tym pozostają znacznie praktyczniejszym elementem wyposażenia i pozwalają lepiej kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczeń. Aby rolety spełniły nasze oczekiwania i ładnie się prezentowały, należy dobierać je zarówno do stylu, jak i do kolorystyki aranżacji, trzymając się przy tym zasady minimalizmu.