Budowa i remont

Ile kosztuje obecnie projekt i budowa garażu?

Garaż jest bardzo przydatny nie tylko do trzymania samochodów. Pełni również funkcję schowka na akcesoria i narzędzia do auta, organizowane jest w nim miejsce do spotkań czy ćwiczeń. Właśnie dlatego warto poświęcić nieco czasu na dobre zaplanowanie tego elementu. Poza uwzględnieniem czynników takich jak lokalizacja czy funkcjonalność, należy też dowiedzieć się, ile mniej więcej będą kosztowały projekt i budowa garażu. Od czego zależne są koszty i w jaki sposób je oszacować?

Cena projektu garażu

Projekt jest podstawą planowania garażu. Jego koszt będzie się różnił w przypadku garażu wolnostojącego i np. jednospadowego. Jednoznaczna odpowiedź na pytanie o cenę jest więc trudna, bowiem zależy ona od różnych czynników. Najtańsze projekty na rynku kosztują już nawet około 300 zł. Przy bardziej skomplikowanych należy liczyć się z wydatkiem rzędu powyżej 1000 zł. Pracownie udostępniają projekty garaży murowanych, drewnianych i wielu innych, dzięki czemu każdy klient ma szansę dobrać daną opcję do swoich możliwości finansowych i preferencji stylistycznych. Wybierając projekt garażu należy mieć na uwadze nie tylko kwestie związane z finansami, ale również z komfortem użytkowania budynku. Priorytetem jest więc ustalenie, jaki rozmiar i rodzaj garażu sprawdzi się w danym przypadku, a następnie znalezienie odpowiadających preferencjom przykładowych projektów i sprawdzenie ich cen. Wiele zależy od liczby stanowisk w garażu – cena znacznie wzrośnie w przypadku tych dwustanowiskowych, analogicznie jeszcze więcej kosztują trzystanowiskowe.

Cena garażu murowanego

W przypadku garaży murowanych należy zastanowić się, czy wystarczający będzie ten z jednym stanowiskiem, czy może konieczne są dwa. Koszt uzależniony będzie od wielkości garażu. Orientacyjne ceny warto sprawdzać pod kątem budynków o takich cechach, które odpowiadają klientowi. Budowa garażu murowanego z jednym stanowiskiem oscyluje na ogół w granicach 18 000 – 25 000 zł.

Cena garażu drewnianego

W przypadku garażu z drewna posiadającego dwa stanowiska należy liczyć się z wydatkiem rzędu 10 000 – 30 000. Cena ta nie obejmuje kosztów związanych z bramą, montażem, pokryciem dachowym itp. Oprócz wielkości garażu znaczenie ma też wykorzystany gatunek drewna. Cena robocizny w przypadku montażu wynosi około 900 – 2000 zł.

Cena garażu z płyt betonowych

Niewielki, wolnostojący garaż z płyt betonowych może kosztować już od około 1500 zł. Z wyższym wydatkiem należy liczyć się w przypadku garażu dwustanowiskowego. Poza określeniem jego wielkości warto zastanowić się nad tym, czy wystarczający będzie sam garaż, czy może przyda się w nim również dodatkowe pomieszczenie o charakterze gospodarczym.

Cena garażu blaszanego otynkowanego

Garaż blaszany to opcja dla osób, które poszukują najtańszego rozwiązania. W tym przypadku gotowy, prosty, jednostanowiskowy garaż może kosztować od około 1500 zł. Jeśli ma on posiadać dwa stanowiska, należy liczyć się z wydatkiem większym niż 3000 zł. Garaże blaszane, które są dodatkowo otynkowane, kosztują w przypadku jednego stanowiska od 2500 zł do 8500 zł.

Podsumowanie

Planując postawienie garażu należy liczyć się ze sporymi wydatkami. Cena uzależniona będzie od wielu czynników, w tym od użytych do jego budowy materiałów. Im większy ma być garaż, tym wyższe będą też koszty – trzeba więc zastanowić się, ile ma posiadać stanowisk. Ponadto warto wziąć pod uwagę, czy budowa będzie dotyczyła wyłącznie samego garażu, czy może również dodatkowego pomieszczenia gospodarczego.

 

Artykuł przygotowany przy współpracy – z500.pl projekty domów