Rolety na duże okna tarasowe – jakie wybrać?

Duże okna balkonowe czy tarasowe są dzisiaj bardzo popularne i cenione za ilość światła, jaką wpuszczają do wnętrz. Nie zawsze chcemy jednak, aby pomieszczenia były w pełni rozświetlone w ciągu dnia i mocno się nagrzewały, natomiast wieczorami nawet wielbiciele ogromnych przeszkleń pragną zapewnić sobie nieco prywatności. Wtedy niezbędne okazują się rolety na duże okna tarasowe i balkonowe. Jakie rolety na duże okna wybrać?

Jakie rolety na duże okna tarasowe/balkonowe?

Na duże okna balkonowe lub tarasowe poleca się najczęściej trzy rodzaje rolet:

  • rolety dzień noc – zbudowane z dwóch warstw tkaniny, złożonych z pasów przepuszczających światło i zaciemniających,
  • rolety plisowane – eleganckie i funkcjonalne, ponieważ można zsuwać je zarówno od góry, jak i od dołu,
  • rolety rzymskie – to klasyczne rolety w eleganckim wydaniu, szyte z różnego typu tkanin i pięknie układające się na oknie.

Warto pamiętać jednak, że nie każdy typ rolet będzie odpowiedni do każdego typu montażu. Do instalacji rolet na ramie okiennej najlepiej sprawdzają się plisy, natomiast rolety rzymskie byłyby w tym przypadku kłopotliwe, gdyż ich materiał zasłania klamkę. Można jednak bez obaw zamontować je nad wnęką okienną lub pod samym sufitem – wtedy pozostaną w pełni funkcjonalne. 

 

Jakie rolety na okna przesuwne?

O ile przy dużych nieotwieranych oknach tarasowych sprawdzą się właściwie wszystkie rodzaje rolet, tak w przypadku okien i drzwi przesuwnych dobór odpowiedniej osłony nie będzie już tak prosty. Mechanizm nie może zblokować bowiem podstawowej funkcji takich okien i drzwi – musi umożliwiać ich swobodne otwieranie i zamykanie. Jakie rolety na okno przesuwne mamy do wyboru? Najczęściej polecana roleta na drzwi przesuwne to roleta plisowana montowana bezinwazyjnie na ramę okienną. Dobrym wyborem są też mini rolety na drzwi przesuwne, ponieważ ich materiał przylega idealnie do szyby i nie nachodzi na ramę, a dzięki temu nie ogranicza możliwości wygodnego korzystania z drzwi.

Jak montować rolety na okna tarasowe przesuwne?

Drzwi przesuwne roletowe, czyli drzwi z roletą zamontowaną na ramie okiennej to wygodne rozwiązanie, kiedy zależy nam na szybkim otwieraniu i zamykaniu tego przejścia. Warto rozważyć jednak również nieco inną opcję montażu – mianowicie rolety przesuwne wewnętrzne montowane do ściany lub sufitu, tj. nad wnęką okienną. Przy takim montażu roleta na drzwi balkonowe przesuwne z pewnością nie wpływa w niekorzystny sposób na funkcjonowanie tego przejścia. Zasłania bowiem całą wnękę, a nie jedynie szybę okien czy drzwi. W przypadku takiego montażu najczęściej polecane są rolety dzień noc na okno przesuwne, ewentualnie rolety rzymskie. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się zwłaszcza w wtedy, kiedy rolet nie planujemy łączyć z zasłonami. Wnętrze pozostanie funkcjonalne, nowoczesne i eleganckie. 

Podobne wpisy